home | články | forum | služby | odkazy | kontakt

Linux
projekt
historie
licence
distribuce
souborový systém
uživatelské účty
grafická prostředí
výběr distribuce
instalace
programy
sdílení souborů
wine
závěr

příkazy

Sdílení souborů


Pokud máte váš linuxový systém v síti společně s počítači, na kterých běží Windows a potřebujete sdílet data, není nic jednouššího než použít program Samba nebo CIFS. Dříve se pro sdílení dat v Linuxu používal výhradně program Samba. Jedná se o textový prográmek (ale existují pro něj různé grafické nadstavby), který umí přimontovat sdílené soubory do námi určeného adresáře a také nasdílet soubory na našem počítači. V textovém režimu se jedná o program s poměrně komplikovanou syntaxí.

smbmount //jmenopc/sdileny_adresar/ /mnt/okolnipc

Tímto příkazem říkáme, že do adresáře /mnt/okolnipc připojíme sdileny_adresar z počítače jmenopc. Poté lze s adresářem pracovat tak, jak jsme zvyklí a jak nám umožňují práva.
Pro sdílení našich souborů pomocí programu Samba použijeme konfigurační soubor smb.conf. Zde si navolíme, které soubory chceme sdílet a jak.

/etc/smb.conf
...
[data]
path = /home/none/sdilene_doc
read only = yes
map archive = no

To znamená, že budu sdílet adresář /home/none/sdilene_doc , ale pouze pro čtení (read only = yes). Takto lze sdílet také tiskárny. Doba však pokročila, a na místo složitých příkazů Samby, je sdílení v moderních distribucích o mnoho jednodušší. Na mém systému (Fedora core 5) se sdílení dat v síti nastavilo hned při instalaci. Bez nutnosti jakékoliv ruční konfigurace tedy funguje sdílení dat v síti s Windows počítači. Poklepáním na ikonku Počítač (Gnome) se nám otevře nabídka, kde zvolíme síť a můžeme sdílet... Může za to nový protokol pro sdílení dat CIFS a jeho bezproblémové začlenění do systému. Další možností, jak sdílet soubory je program NFS. Ten, ale není tolik oblíbený, jako výše zmíněné, a to ze dvou důvodů: je složitý na rozfungování a používá méně spolehlivé UDP pakety (neověřují zda byli doručeny).
< HOME >