home | články | forum | služby | odkazy | kontakt

Linux
projekt
historie
licence
distribuce
souborový systém
uživatelské účty
grafická prostředí
výběr distribuce
instalace
programy
sdílení souborů
wine
závěr

příkazy

Programové vybavení


Při přechodu z Windows na Linux jistě budete řešit zapeklitý problém, čím nahradit vaše oblíbené aplikace. Většinou je budete nahrazovat opensourcovými programy, které mají velmi přijatelnou nulovou cenu.... Ve výběru naleznete software, o kterém si myslím, že ho používá běžně většina uživatelů.

Kancelářský balík Pro Linux existuje dostatek kvalitního kancelářského software. Za vše jmenujme Koffice, Abiword, OpenOffice, ... Právě poslední zmíněný je velmi žhavým kandidátem. Obsahuje vše co potřebuje běžný uživatel, tedy textový editor, tabulkový procesor, editor prezentací a další. Jedná se velmi schopný software který se svými funkcemi dá srovnat s MS Office. OpenOffice původně vyvinula firma Sun jako placený produkt, později ale uvolnila zdrojový kód a dala vzniknout právě tomuto software. OO existuje jak ve verzi pro Linux, tak pro Windows .
Obr. 6 OpenOffice.org

Webový prohlížeč
Zřejmě nejpoužívanějších internetovým prohlížečem mezi uživateli Linuxu je Mozilla Firefox. Jedná se o velmi dobrý program, dokáže si poradit s jakoukoliv stránkou bez problémů. Firefox má jednoduché a praktické ovládání a pochopitelně umožňuje práci s více panely. Další velmi kvalitní internetový prohlížeč je SeaMonkey. Ten navazuje na tradici Mozilla Suite, tedy obsahuje e-mailového klienta, prohlížeč, rss čtečku, irc klienta a editor html stránek. Vše je vcelku přehledné a hlavně funkční. Grafické rozhraní KDE obsahuje internetový prohlížeč Konqueror. Je to rychlý, ale schopný program, umožňuje práci s panely. Dalším žhavým kandidátem je Opera. Ta obsahuje množství funkcí (mailový klient, rss čtečka, ...) a je velmi rychlá. Pokud nemáte ve svém linuxovém systému xserver (grarfické rozhraní), a přesto si chcete prohlížet interntet, můžete použít prohlížeče jakou je Links. Je to malý, rychlý, textový prohlížeč, který podporuje všechny moderní standardy.

Mail klienti Pokud používáte Firefox a chcete jemu podobný mail klient, není nic jednoduššího, než si stáhnout Thunderbird, opět od Mozilly. Je to velmi schopný emailový klient, který podporuje všechny potřebné protokoly. Má snadné ovládání. Další variantou může být klient Evolution. Dosti často bývá přirovnávám k Outlooku pro Linux. Kromě schopného emailového klienta, obsahuje také kalendář a plánovač. Pokud si chcete prohlížet email v textovém režimu, je pro vás jako dělaný program Mutt. Běhá v konzole a je tudíž velmi rychlý a má také snadné ovládání.

Přehrávače multimédií
Již dávno není pravdou, že Linux je, coby multimediální systém, naprosto nepoužitelný. V současné době umí Linux přehrát všechny formáty videí, audio soborů, ... Mplayer – univerzální přehrávač multimédií pro Linux. Bez problému zvládá všechny video soubory, audio soubory a nabízí také plugin pro webový prohlížeč. Xine je linuxový dvd přehrávač. Vyznačuje se jednoduchým ovládáním, dobrou podporou všech možných formátů a kodeků. Nejrozšířenějším audio přehrávačem je Xmms. Ovládáním a vzhledem je velmi podobný Winampu. Protože se jedná čistě o hudební přehrávač, tak si neporadí s video soubory.
Obr. 7 Mplayer

Grafické editory
Asi vůbec nejpoužívanějším grafickým editorem pro Linux, je Gimp. Funkčně je srovnatelný s Adobe Photoshopem, nabízí širokou paletu různých funkcí. Jako nevýhodu bych označil jeho poněkud komplikovanější ovládání, na které si musíte chvíli zvykat. V Gimpu se dá upravovat všechno, od fotografií z dovolené až po tlačítka pro webové stránky. Blender je 3D modelovací software. Díky svým schopnostem má širokou základnu uživatelů s různými operačními systémy. Dají se v něm vytvářet jak statické obázky, tak i různé video sekvence. Jak Gimp, tak Blender existují ve verzích pro Linux i pro Windows.

Instant messaging programy
Zde je nabídka opět velmi široká. Většinou se jedná o univerzální programy, které zvládájí několik protokolů najednou (icq, jabber, irc, ...) Gaim je prográmek původně určený pro prostředí Gnome. Podle mého názoru, se jedná asi o nejlepší instant messaging program pro Linux. Má jednoduché ovládání, podporuje spoustu protokolů a je velmi rychlý. Mezi další „kecálky“ patří Koppete určené pro KDE, Licq a podobně. Pokud často telefonujete přes Skype tak vás mohu uklidnit, že jeho verze existuje i pro operační systém Linux.

Html editory
Pokud potřebujete vytvářet nebo editovat internetové stránky, tak stačí sáhnout po některém z osvědčených linuxových Html editorů. Quanta je dobrý Html editor, který ale není wysiwyg („co vidíš, to dostaneš“). Umí editovat prakticky jakýkoliv kód, který se používá pro tvorbu webových stránek (html, php, ...). Nvu – prográmek od Mozilly. Svým vzheledem je podobný Firefoxu. Je to snadný, ale poměrně mocný nástroj který podporuje spoustu standardů. Bluefish je profesionální software určený pro tvorbu webu a webových aplikací. Hodí se spíše pro pokročilé uživatele.
Obr. 8 Html editor Screem

Vypalování
K3B je skvělý vypalovací program se všemi podstatnými funkcemi. Má velmi intuitivní ovládání a přehledný interface. Pro uživatele přecházející z Windows je výhodou, že je K3B podobné Neru. Gnome Toaster je program určený pro grafické prostředí Gnome. Má jednoduché ovládání a výběr souborů k zápisu probíhá pomocí „drag and drop“.
Obr. 9 Vypalovací program K3B a gFTP

Výše uvedené programy jsou zřejmě těmi nejrozšířenějšími v dané oblasti a pochopitelně exituje spousta dalších podobných programů. Schválně jsem moc nezmiňoval aplikace určené pro příkazový řádek (viz. Přílohy) protože se pro běžného uživatele moc nehodí, buď kvůli nepřehlednému interface nebo složitému ovládání (Tím, ale vůbec neříkám, že jsou špatné!!).
< HOME >