home | články | forum | služby | odkazy | kontakt

Linux
projekt
historie
licence
distribuce
souborový systém
uživatelské účty
grafická prostředí
výběr distribuce
instalace
programy
sdílení souborů
wine
závěr

příkazy

Licence


Operační systém Linux se distribuuje pod různými licencemi. Podle autorských práv na systém můžeme linuxové distribuce rozdělit na dvě skupiny: komerční a nekomerční. Komerční distribuce jsou takové, za které musíme zaplatit. Většinou je to proto, že obsahují některé programové vybavení, které není volně šiřitelné. Základní mechanismy systému ovšem zůstávají stejné. Nekomerční, tedy bezplatné, distribuce jsou jakýmsi výběrem volně šiřitelného software, který je pospojován ve funkční celek. Občas také záleží na tom, z jaké země distribuce pochází. Například Fedora Core (kterou nyní používám) nemá v základu podporu hudebního formátu mp3. Je to dáno americkými zákony, které nepovolují zařadit podporu tohoto formátu do výsledné distribuce. Naštěstí většina těchto neduhů se dá obejít jednoduchým stáhnutím příslušného software z internetu.

GNU General Public License
GNU General Public License (GPL) je licence, která chrání samotný Linux. Byla sestavena nadací Free Software Foundation pro projekt GNU. Obsahuje podmínky pro šíření a modifikaci software šířeného pod touto licencí. Původní Linux, který napsal tehdejší student Linus Torvalds podléhala přísnějším licenčním podmínkám. Mohla být volně šířena, ale nesměla být nikým a nikomu prodávána. Podle GPL je povolen prodej a zisk, ale nesmí být omezeno právo ostatních uživatelů Linux jakkoliv volně distribuovat. Organizace prodávající software pod licencí GPL mohou tvořit zisk, ale nesmí nijak omezovat práva svých zákazníků. Ti mohou software jakkoliv volně distribuovat a také upravovat. Distributor také musí bezplatně poskytnout zdrojový kód. Tímto je umožněno, aby si každý zákazník mohl upravovat software dle své libosti a dovedností. Hlavním cílem Linuxu tedy není tvorba zisku, ale poskytování dokonalého operačního systému všem zájemcům.

Open Source
Open Source je centrální filozofie, princip Linuxu a jeho komunity. Jedná se o volně dostupné zdrojové kódy. Je to odlišný přístup k tvorbě programového vybavení než na který jsme zvyklí od klasických softwarových gigantů. Za Linux není odpovědná žádná organizace, je to výsledek úsilí velkého množství dobrovolníků z celého světa kteří spolu komunikují přes internet. Předávají si mezi sebou nápady, zkušenosti, námitky... V průběhu času vzniklo několik různých zákonitostí Pokud nějaký programátor bude chtít, aby jeho kód byl zařazen do oficiálního jádra, měl by jej poslat Linusu Torvaldsovi. Ten jej otestuje a případně zařadí do nového jádra. Jak se ale systém rozrůstá, tak jsou za různé části jádra odpovědní různí lidé, a to nejen Linus Torvalds. Nové jádro Linuxu vychází zpravidla vždy po několika týdnech, záleží na množství zjištěných chyb a také na novinkách a vylepšeních, které se implentují do nové verze.
< HOME >