home | články | forum | služby | odkazy | kontakt

Linux
projekt
historie
licence
distribuce
souborový systém
uživatelské účty
grafická prostředí
výběr distribuce
instalace
programy
sdílení souborů
wine
závěr

příkazy

Grafická prostředí


Možná, jste o Linuxu slyšeli kolovat různé fámy, třeba, že se ovládá z příkazové řádky, nebo že nemá použitelné grafické rozhraní a podobně. To v dnešní době již pochopitelně není pravda a Linux se dá pohodlně ovládat pouze pomocí myši, tak jak jste zvyklí od konkurence. Je sice pravda, že v Linuxu existuje příkazová řádka, kterou se dá ovládat celý systém, ale kdo nemá zájem, nemusí o ní ani zavadit. Nicméně někdy jsou jisté úkony mnohem lépe řešitelné právě pomocí příkazové řádky (shell, bash, konzole apod.), a není to tím, že by pro Linux neexistovalo dobré grafické prostředí. Mezi nejrozšířenější grafická prostředí pro Linux (a nejen pro něj) patří KDE a Gnome. Aby jsme je ale mohli vůbec spustit, potřebujeme mít na počítači grafický server. U Linuxu jde hlavně o X server, buď starší verze Xfree nebo novější Xorg. Kromě těchto dvou nejrozšířenějších grafických prostředí (desktop) existuje množství dalších. Mezi ně patří třeba malý a rychlý Fluxbox, Blackbox, Windows podobné IceWM, klasický Window Manager (WM), Xfce a mnoho dalších. Každý si může vybrat dle své libosti.

KDE
KDE je grafické prostředí původem z Německa. Vyznačuje se značnou komplexností, obsahuje skvělý konfigurátor Control Centrum ve kterém se dá nastavit snad úplně všechno. Jeho ovládání je velmi jednoduché a pochopitelné i pro naprostého začátečníka. KDE také obsahuje spoustu dalšího software, vyjmenuji jen to základní: Koffice – kancelářský balík, Koppete – instant messaging klient, Konqueror – internetový a souborový prohlížeč, hry, přehrávače médií, ... Jedná se tedy o velmi vyspělé prostředí vhodné pro všechny druhy uživatelů. Pochopitelně se dá téměř libovolně upravovat, takže každý uživatel si může vyhrát dle své libosti...
Obr.1 grafické prostředí KDE

Gnome
Jedná se o konkurenta pro KDE, ale na rozdíl od něj, je tvořen mnohem širším týmem autorů a pochází z Ameriky. Dle mého subjektivního názoru není tolik vhodné pro začátečníka jako KDE. To ale neznamená, že by bylo nějak horší, spíše jen počáteční orientace a chybějící centrální konfigurátor systému jej činí méně přehledným. Jinak je Gnome možná trochu rychlejší než KDE, ale jde možná opět o subjektivní pocit ze současné verze (2.16). Vzhled Gnome si opět může každý uživatel libovolně upravovat k obrazu svému. Možná ještě více než u KDE. Nabídka integrovaného software je opět široká, gFTP (velmi dobrý ftp klient), Gaim (icq, msn, ... klient), Screem (html editor) a mnoho dalších. Gnome bych doporučil spíše zkušenějším uživatelům než začátečníkům. Jedná se opět o velmi vyspělé a vyladěné grafické prostředí.
Obr. 2 desktop Gnome

Xfce
V poslední době se na poli okenních manažerů hodně prosazuje právě Xfce. Jedná se o malý, rychlý a nenáročný desktop se spoustou funkcí. Je snadno konfigurovatelný (jak přes grafické rozhraní, tak přes konfigurační soubory). Prosazuje se hlavně v distribucích mají být svižné a nenáročné na paměť. Klasickým příkladem jsou live distribuce. Xfce nalezneme v live distribuci odvozené od Ubuntu, a to v Xubuntu. Xfce je pro klasického uživatele příjemná varianta pro klasické desktopy (Gnome, KDE). Obsahuje spoustu malých prográmků (ovládání hlasitosti, přepínač ploch, systemtray, mini konzoly...).
Obr. 3 Xfce
< HOME >