home | články | forum | služby | odkazy | kontakt

Linux
projekt
historie
licence
distribuce
souborový systém
uživatelské účty
grafická prostředí
výběr distribuce
instalace
programy
sdílení souborů
wine
závěr

příkazy

Distribuce


Linuxových distribucí je celá řada. Mezi nejznámější patří Mandrake, Debian, Slackware, Fedora Core, ... Každá distribuce má své výhody a nevýhody. Pro začátečníky bych doporučil systémy s jednoduchou instalací a administrací, například Fedora Core nebo Mandriva. Výše zmíněné distribuce (a spousta dalších) se dají zdarma stáhnout z internetu. Existují také placené distribuce, například SuSe. Ty nabízejí uživateli různé věci navíc, třeba tištěný manuál, lepší podporu, komerční software apod.. Všechny tyto distribuce mají jedno společné – běží na nich linuxové jádro a instalují se na pevný disk. Pak jsou další verze Linuxu, které se pouze spouští z cd a nepotřebují žádnou instalaci na pevný disk. Většinou se označují jako tzv. „live distribuce“. Ty jsou vhodné, jak pro vyzkoušení si Linuxu, tak pokud potřebujeme snadno přenosný systém. Nejznámější live distribuce jsou Knoppix Linux nebo Slax (postavený na slackware). A nyní podrobněji k jednotlivým distribucím....

Debian
Je to čistě opensourceová distribuce, která je proslavena stabilitou a bezproblémovou funkčností. Vyskytuje se vždy ve třech verzích: stable (stabilní, otestovaná verze, vhodná třeba pro servery), testing (nestabilní, je to ta verze, ze které postupem času vykrystalizuje stable, dobře použitelná pro normální uživatele), unstable (čistě experimentální verze, zde se testují různé programy, vhodná maximálně pro vývojaře Debianu...). Každá verze Debianu má své jméno, například minulá stabilní verze se jmenovala Woody, současná je Sarge. Jsou to přavzatá jména postaviček z filmu Toy Story. Mezi hlavní přednosti Debianu, patří kromě spolehlivosti, také to, že se dá nainstalovat snad na všechny platformy co existují (pc, mac, ...). Také se při instalaci můžete rozhodnout, jaké byste chtěli jádro. A tím nemyslím jen linuxový kernel, ale třeba také Hurd, to je další unixové jádro (podobné třeba BSD). Další vlastností této distribuce je množství otestovaného softwaru se kterým se dodává. Woody byl se všemi balíky na 7 CD, Sarge je už na zhruba 7 DVD... Debian používá vlastní vyspělý systém balíčků – DEB. Tento systém bych doporučil spíše tam, kde je prioritou vysoká stabilita a otestovanost systému. Debian totiž vychází „když je čas“ (podle slov autorů), není tedy tolik aktuální jako jiné distribuce. Na jeho vývoji se podílejí lidé z celého světa, dalo by se říci, že jich jsou tisíce.
www.debian.cz

Fedora Core
Jedná se o distribuci odvozenou z komerční distribuce Red Hat, ale na rozdíl od ní, je Fedora zdarma. Jedná se o velmi aktuální distribuci která obsahuje množství aktuálního software. Používá shodný systém balíků s Red Hatem, tedy RPM. Ten vám umožní jednoduše administrovat váš software a při instalaci nějakého produktu automaticky nainstaluje i příslušné knihovny, na kterých je program závislý.... V současné době je aktuální verze 5, která se vejde na jedno DVD. Bohužel, kvůli západní politice, neobsahuje instalace některé důležité softwarové knihovny (podpora formátu mp3, dvd, ...) ty se ale dají jednoduše doinstalovat z internetu přes správce balíků (yum). Systém je optimalizován pro grafické prostředí (viz dále) Gnome, ale nainstalují se i další (KDE, ICEwm,...). Fedora Core vychází zhruba jednou za půl roku a je vhodná snad pro všechny uživatele.
www.fedora.cz

Knoppix
Knoppix je tzv. live distribuce. To v praxi znamená to, že jej není třeba instalovat na pevný disk. Stačí systém nabootovat z CD a můžeme si vesele užívat Linuxu... Vejde se na jedno CD a obsahuje grafické prostředí KDE. Je to ideální cesta, jak si jednoduše vyzkoušet Linux bez nutnosti instalace. Pokud se vám ale Knoppix zalíbí, není problém ho nainstalovat na pevný disk.
www.knoppix.cz

Kubuntu, Ubuntu
Jedná se o malý, ale spolehlivý systém (vejde se na jedno CD) který je velmi aktuální. Obsahuje, oproti výše zmíněným distribucím, méně software, o to je ale přehlednější. Má jednoduché ovládání a také svůj systém balíčků. Rozdíl mezi systémy Kubuntu a Ubuntu je jednoduchý: Kubuntu má jako grafické prostředí KDE, Ubuntu má zase gnome. Každý si tak může vybrat to, co mu více vyhovuje... U starší verze Kubuntu / Ubuntu se vyskytovaly problémy s lokalizací do češtiny, ale aktuální verze jsou již v pořádku.
www.ubuntu.cz , www.kubuntu.cz

Mandriva
Dříve byla tato distribuce známá pod jménem Mandrake. Je to vyspělý systém původem z Francie, jeho základní verze je zdarma ke stažení. Jedná se o velmi oblíbenou distribuci která, se uchází o přízeň uživatelů, kteří právě přecházejí z Windows na Linux. Její ovládání je vcelku intuitivní (používá grafické prostředí KDE), obsahuje spoustu užitečného software. Velkým pozitivem Mandrivy je dobrá podpora multimédií už v základní instalaci. Mandriva se vyznačuje jednoduchou instalací a také dobrou podporou ze strany společnosti Mandriva. Pokud si objednáte distribuci z oficiálních stránek, dostanete kromě CD/DVD také tištěnou příručku v češtině. Tato distribuce je tedy vhodná jak pro začátečníky, tak pro pokročilé uživatele, kteří chtějí jednoduchý, příjemný a dobře vybavený systém.
www.mandriva.cz

Slackware
Slackware je jedna z nejstarších distribucí vůbec, první vyšel zhruba kolem roku 1992. Tuto verzi bych doporučil spíše zkušeným uživatelům, neobsahuje totiž žádný software pro správu balíčků a ani žádné mocné konfigurační nástroje. Slackware neobsahuje mnoho software, většinou se vše vtěsná na dvě CD. To má také své pozitivum v přehlednosti celého systému. Zajímavé je, že za touto distribucí stojí jediný člověk – Němec Patrick Volkerding.
www.slackware.cz

Slax
Live distribuce odvozená od Slackwaru. Cílem jeho čekých autorů je, aby se celý systém vešel na jedno malé CD (8 cm průměr). Neobsahuje tedy moc programů, ale zase ho můžete mít vždy při sobě...
www.slax.cz

SuSE
Vyspělá distribuce s dlouhou historií. Dříve existovala pouze placená verze, v současné době se dá ale zdarma stáhnout verze open SuSE. Systém je původem z Německa, kde je také hojně užívám i v komerční sféře. Je vhodný, jak pro použití v kancelářích, tak i na počítačích normálních uživatelů.
www.suse.cz

Všech linuxových distribucí je pochopitelně mnohem více, zde jsou zmíněny jen ty nejznámější.
< HOME >