home | články | forum | služby | odkazy | kontakt

Linux
projekt
historie
licence
distribuce
souborový systém
uživatelské účty
grafická prostředí
výběr distribuce
instalace
programy
sdílení souborů
wine
závěr

příkazy

Linux jako serverPři výběru vhodného operačního systému pro internetový server, si musíme nejprve musíme uvědomit naše schopnosti a požadavky.

Umím dobře s Linuxem?
Pokud ano, potom by bylo výhodné zůstat u stabilní verze vaší oblíbené distribuce. S Linuxem moc neumím, ale nechci Windows? Pokud ano, potom vám nelze doporučit nic jiného, než jednu z placených serverových distribucí, které nabízejí dostatečnou podporu ze strany společnosti. Je mi to fuk, hlavně aby to fungovalo / Chci aby to fungovalo, a nestálo moc peněz.
Pokud se řadíte do první skupiny, tak článek nemusíte dále číst, a mohu vám jen doporičit, aby ste zůstali u své zvládnuté distribuce, tedy pokud s ní jste spokojení.
Rozhodujete-li se mezi webovým serverem od Microsoftu a Linuxovým serverem s Apachem, tak se nejdříve podívejte na procentuální zastoupení obou řešení.
Apache 59%
Microsoft(IIS) 34%
(statistika se vztahuje k březnu roku 2007, převzato z www.netcraft.com)

Z toho jasně vyplívá oblíbenost webového serveru Apache, potažmo linuxových systémů. Co se týče bezpečnosti, tak je myslím na řadě menší filozofická úvaha. Bude bezpečnější software, který je vyvíjen jedinou společností za účelem zisku? Nebo systém, který tvoří veliká komunita nadaných programátorů z celého světa a užší komunita už ho jen slaďuje jako celek, za účelem co největší funkčnosti a bezpečnosti? Proč má každý uživatel Windows na svém harddisku několik MB spywarů, trojanů, virů, malwarů,...?

Na kolik to vyjde?
Podle klasického přísloví – Peníze jsou až na prvním místě – se možná bude stejně rozhodovat většina z vás. Takže krátký přhled cen jednotlivých serverových řešení jistě neuškodí.
SuSE Linux Enterprise server 9 10490 – 22900 Kč (1 rok podpory je v ceně)
Red Hat Eterprise linux ES4 8280 – 18990 Kč (podpora na 1 rok)
Mandriva Corporate Server 4.0 6625 Kč
Microsoft Windows 2003 Server 18469 kČ
Debian 0 Kč (bez podpory) :-D
(ceny se vztahují k 11.3.2007 a jsou včetně DPH)
Samozřejmě se nedá řídit pouze cenou, pokud nemáte dostatečné znalosti a zkušesnosti. Nyní mluvím o Debianu. To je velmi mocná distribuce, která se velmi hodí právě na servery. Dá se zdarna stáhnout v několika verzích, ale na server bych důrazně doporučoval tu stabilní. Pakliže máte s linuxem jisté zkušenosti (nebo máte síťového správce, který je má) tak bych na server nasadil právě Debian. Sice nenabízí žádnou podporu, ale na internetu najdete spoustu rad a tipů. Navíc se jedná o velmi spolehlivou distribuci, která je výsledkem dlouhodobého vývoje a testování, navíc podporuje snad všechny architektury. Jako bonus se nabízí i s jádrem Hurd, ale já bych rozhodně doporučoval osvědčené linuxové jádro... Nyní bych se chtěl chvíli zamyslet, nad kampaní Microsoftu, která brojí Linuxu. Jistě jste už někde zahlédli reklamni bannery, které podávají „objektivní“ srovnání Linuxu a Windows, proč právě ta a ta firma se rozhodla na server nasadit Windows... Pokud se nad tím ale zamyslíte, tak možná někteří z vás shledají, že to je pouze reklama a MS chce jen větší zisky a lepší pozici na trhu, kde se mu až tak moc dobře nedaří (bavíme se o serverech). Obdobné to je s nařknutími Linuxu ohledně „jakéhosi duchovního vlastnictví“. Hodný strýček Steve Ballmer (ano, developers developers...) sice tvrdí, že Linux porušuje duchovní vlastníctví Microsoftu, ale zároveň nikde neřekne jak a v čem. Tak, to byla malá odbočka k obchodní strategii MS, a nyní zpět na linuxové systémy...

Jaký linux?
Již jste se tedy již rozhodli, že na server nainstalujete linux a stále nevíte jakou distribuci? Pokud chcete na svém serveru provozovat Apache, mysql, ftp, print server a spoustu dalších složitějších aplikací, potom je na vás, jestli požadujete, aby váš systém měl dobrou podporu – zde bych se rozhodoval mezi SuSE enterprise serverem nebo řešením od Red Hatu. SuSE má v České republice velmi dobré zastoupení, takže bych se rozhodl spíše pro něj. Server od Mandrivy není tolik používaný jako systémy Red Hatu a Novellu (SuSE). Pokud chcete mít co nejklidnější spánek, bral bych SuSE Enterprise server. Pokud pro vás není podpora zákazníků ze strany firmy rozhodujícím faktorem a s Linuxem umíte pracovat, potom bych jednoznačně sáhl po Debianu. Jeho možná nevýhoda ale spočívá v tom, že je to velmi komplexní systém, pokud tedy chcete něco menšího, ale spolehlivého, nebál bych se sáhnout po Slackware. To je velmi stabilní distribuce, která zabírá zrhuba 2 cd, je velmi spolehlivá ale také náročná na vaše (nebo administrátorovi) znalosti. A pozor, nemá balíčkovací systém!
Seřazení podle oblíbenosti:
Debian
SuSE
Red Hat
Slackware
(ke dni 12.3.07, podle serveru www.distrowatch.com)

Firewall?
Je cílem vašeho snažení vytvořit nenárořný, malý firewal, který by uchránil firmu od útoků „zvenčí“? Potom by vám mohl pomoci přehled nejinstalovanějších distribucí, které se používají právě k těmto účelů:
Devil Linux
Astari Security Linux
ClarkConnect Broadband Gateway
SmoothWall Express
IPCop
(opět podle serveru www.distrowatch.com)

Pokud jste se tedy rozhodli nainstalovat na server operační systém založený na linuxovém jádře, pak doufám, že vám náš článek byl alespoň trochu ku prospěchu:-)
HOME